WSL1206R0150FTB
Mfr.Part #
WSL1206R0150FTB
Description
RES 0.015 OHM 1% 1/4W 1206
Stock
525
In Stock :
525
Resistance :
15mOhms
Number of Pins :
1206
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package / Case :
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Imperial) :
Length :
3.2mm
Supplier Device Package :
Width :
1.6mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
WSL
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Contact Plating :
Lead, Tin
Height :
635μm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
170°C
Datasheets
WSL1206R0150FTB
Vishay / Dale WSL1206R0150FTB
WSL Series, Metal Element, 15mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C