WSL1206R0150FEB18
Mfr.Part #
WSL1206R0150FEB18
Description
RES 0.015 OHM 1% 1/2W 1206
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Termination :
SMD/SMT
Weight :
16.187578mg
Height :
635μm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Case Code (Metric) :
Depth :
1.6mm
Series :
WSL-HP
Package / Case :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Published :
Supplier Device Package :
Military Standard :
Not
Case Code (Imperial) :
Resistance :
15mOhms
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power Rating :
500mW
Max Operating Temperature :
170°C
Length :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
1.6mm
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Datasheets
WSL1206R0150FEB18
Vishay / Dale WSL1206R0150FEB18
WSL-HP Series, Metal Element, 15mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C