WSL1206R0150FEA18
Mfr.Part #
WSL1206R0150FEA18
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.015 OHM 1% 1/2W 1206
Length :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Number of Pins :
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Width :
1.6mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Contact Plating :
Tin
Supplier Device Package :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Max Operating Temperature :
170°C
Resistance :
15mOhms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Power Rating :
250mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
WSL-HP
Datasheets
WSL1206R0150FEA18
Vishay / Dale WSL1206R0150FEA18
WSL-HP Series, Metal Element, 15mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C