WSL1206R0140FTB
Mfr.Part #
WSL1206R0140FTB
Description
RES 0.014 OHM 1% 1/4W 1206
Factory Lead Time :
14 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
14mOhms
Series :
WSL
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Lead, Tin
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Max Operating Temperature :
170°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
WSL1206R0140FTB
Vishay / Dale WSL1206R0140FTB
WSL Series, Metal Element, 14mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C