WSL1206R0140FEA
Mfr.Part #
WSL1206R0140FEA
Description
RES 0.014 OHM 1% 1/4W 1206
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
Series :
WSL
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power Rating :
250mW
Width :
1.6mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Contact Plating :
Tin
Supplier Device Package :
Length :
3.2mm
Resistance :
14mOhms
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Operating Temperature :
170°C
Datasheets
WSL1206R0140FEA
Vishay / Dale WSL1206R0140FEA
WSL Series, Metal Element, 14mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C