WSL1206R0120FTB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL1206R0120FTB
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES 0.012 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Ratings :
AEC-Q200
Number of Pins :
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Package / Case :
Series :
WSL
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Resistance :
12mOhms
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Composition :
Metal Element
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Supplier Device Package :
Height :
635μm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Length :
3.2mm
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Rating :
250mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Width :
1.6mm
Max Operating Temperature :
170°C
Number of Terminations :
2
Datasheets
WSL1206R0120FTB
Vishay / Dale WSL1206R0120FTB
WSL Series, Metal Element, 12mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C