WSL1206R0120FEB
Mfr.Part #
WSL1206R0120FEB
Description
RES 0.012 OHM 1% 1/4W 1206
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Depth :
1.6mm
Series :
WSL
Max Operating Temperature :
170°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Resistance :
12mOhms
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Width :
1.6mm
Power Rating :
250mW
Length :
3.2mm
Number of Pins :
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-65°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Military Standard :
Not
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Datasheets
WSL1206R0120FEB
Vishay / Dale WSL1206R0120FEB
WSL Series, Metal Element, 12mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C