WSL1206R0120FEA
Mfr.Part #
WSL1206R0120FEA
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.012 OHM 1% 1/4W 1206
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Power Rating :
250mW
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
170°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Width :
1.6mm
Supplier Device Package :
Number of Pins :
Series :
WSL
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
12mOhms
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
No
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Length :
3.2mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
WSL1206R0120FEA
Vishay / Dale WSL1206R0120FEA
WSL Series, Metal Element, 12mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C