WSL1206R0120FBA18
Mfr.Part #
WSL1206R0120FBA18
Description
RES 0.012 OHM 1% 1/2W 1206
Max Operating Temperature :
170°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
WSL-HP
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Resistance :
12mOhms
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Width :
1.6mm
Tolerance :
±1%
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
250mW
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Datasheets
WSL1206R0120FBA18
Vishay / Dale WSL1206R0120FBA18
WSL-HP Series, Metal Element, 12mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C