WSL1206R0100JEB
Mfr.Part #
WSL1206R0100JEB
Description
RES 0.01 OHM 5% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
Power Rating :
250mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
1.6mm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Series :
WSL
Number of Pins :
Resistance :
10MOhms
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Max Operating Temperature :
170°C
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Published :
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
WSL1206R0100JEB
Vishay / Dale WSL1206R0100JEB
WSL Series, Metal Element, 10mOhms, 0.25W 1/4W, ±5%, -65°C~170°C