WSL1206R0100DTA
Mfr.Part #
WSL1206R0100DTA
Description
RES 0.01 OHM 0.5% 1/4W 1206
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Resistance :
10MOhms
Termination :
SMD/SMT
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-65°C
Case Code (Metric) :
Width :
1.6mm
Series :
WSL
Power Rating :
250mW
Length :
3.2mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Tolerance :
±0.5%
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Operating Temperature :
170°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Datasheets
WSL1206R0100DTA
Vishay / Dale WSL1206R0100DTA
WSL Series, Metal Element, 10mOhms, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -65°C~170°C