WSL0805R0400FEB
Mfr.Part #
WSL0805R0400FEB
Description
RES 0.04 OHM 1% 1/8W 0805
Metal Element
Contact Plating :
Tin
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Termination :
SMD/SMT
Length :
2mm
Width :
1.25mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Supplier Device Package :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Power Rating :
125mW
Voltage - Rated AC :
70mV
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
30 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Max Operating Temperature :
170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated DC :
70mV
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
70mV
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Pins :
2
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Series :
WSL
Published :
Resistance :
40mOhms
Depth :
1.27mm
Datasheets
WSL0805R0400FEB
Vishay / Dale WSL0805R0400FEB
WSL Series, Metal Element, 40mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C