WSL0805R0200DEB
Mfr.Part #
WSL0805R0200DEB
Description
RES 0.02 OHM 0.5% 1/8W 0805
Resistance :
20mOhms
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Datasheets
WSL0805R0200DEB
Vishay / Dale WSL0805R0200DEB
WSL Series, Metal Element, 20mOhms, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -65°C~170°C