WSE9-3P1130
Mfr.Part #
WSE9-3P1130
Description
SENSOR THROUGH-BEAM 10M PNP
Series :
W9-3
Output Configuration :
PNP
Ingress Protection :
IP66
Response Time :
500μs
Light Source :
Red (650nm)
Voltage - Supply :
10V~30V
Operating Temperature :
-40°C~60°C TA
Sensing Distance :
393.701 (10m)
Datasheets
WSE9-3P1130
10V~30V W9-3 Series Through-Beam -40°C~60°C TA
WSE9-3P1130 Overview
It is recommended to set the temperature of a photoelectric sensor to -40°C~60°C TA in order to ensure reliable operation. Circuits or systems that use these components should have a voltage of 10V~30V. Sensors with a response time of 500μs are considered ideal.
WSE9-3P1130 Features
Sensing Distance: 393.701 (10m)
Response Time: 500μs
Operating Temperature: -40°C~60°C TA
W9-3 Series
WSE9-3P1130 Applications
There are a lot of SICK, Inc.
WSE9-3P1130 Photoelectric Sensors applications.
  • Entrance and gate
  • Material handling
  • Pharmaceutical industry
  • Checking objects on production lines or conveyors
  • Measuring distance
  • Logistics and materials handling
  • Automatic doors
  • Panasonic
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
  • Panasonic
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL