WSE4SL-3N1137V
Mfr.Part #
WSE4SL-3N1137V
Description
SENSOR THROUGH-BEAM 60M NPN
Sensing Distance :
2362.205 (60m)
Voltage - Supply :
10V~30V
Factory Lead Time :
3 Weeks
Adjustment Type :
Adjustable
Response Time :
500μs
Output Configuration :
NPN
Ingress Protection :
IP66
Series :
W4SL-3V
Operating Temperature :
-10°C~50°C TA
Light Source :
Red (650nm)
Datasheets
WSE4SL-3N1137V
10V~30V W4SL-3V Series Adjustable Through-Beam -10°C~50°C TA
WSE4SL-3N1137V Overview
For reliable performance, the temperature of the photoelectric sensor should be set to -10°C~50°C TA. In order for these electronic components to work, they should be given 10V~30V voltage. For photoelectric sensors, 500μs is considered an ideal response time.
WSE4SL-3N1137V Features
Sensing Distance: 2362.205 (60m)
Response Time: 500μs
Operating Temperature: -10°C~50°C TA
W4SL-3V Series
WSE4SL-3N1137V Applications
There are a lot of SICK, Inc.
WSE4SL-3N1137V Photoelectric Sensors applications.
  • Automotive industry
  • Mechanical engineering
  • Entrance and gate
  • Material handling
  • Pharmaceutical industry
  • Checking objects on production lines or conveyors
  • Panasonic
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
  • Panasonic
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL