WR-50PB-VF-N1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WR-50PB-VF-N1
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN PLUG 50POS SMD GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Number of Positions :
50
Contact Finish :
Gold
Feature :
Board Guide
Stack Height (Mating) :
4mm 4.5mm 7mm
Published :
Connector Type :
Plug, Outer Shroud Contacts
Mount :
Surface Mount
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Number of Rows :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.020 0.50mm
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Surface Mount
Height Above Board :
0.118 3.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Orientation :
Straight
Series :
WR
Packaging :
Strip
Datasheets
WR-50PB-VF-N1
JAE Electronics WR-50PB-VF-N1
Plug, Outer Shroud Contacts Strip 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 50 Positions WR Gold