WP3-S024VA1-R500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WP3-S024VA1-R500
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT 24POS SMD GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Termination :
SMD/SMT
Stack Height (Mating) :
1mm
Voltage - Rated :
50V
Current Rating :
400mA
Number of Rows :
2
Insulation Resistance :
100MOhm
Mount :
Surface Mount
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-45°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Pitch :
0.016 0.40mm
Feature :
Solder Retention
Height Above Board :
0.039 1.00mm
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Stack Height :
1mm
Published :
Housing Material :
Plastic
Series :
WP3
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
24
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
WP3-S024VA1-R500
JAE Electronics WP3-S024VA1-R500
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 24 Positions WP3 Gold SMD/SMT
WP3-S024VA1-R500 Overview
WP3-S024VA1-R500 Features
WP3 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -45°C