WNC51RFET
Mfr.Part #
WNC51RFET
Description
RES 51 OHM 1% 2W AXIAL
Through Hole
Construction :
Epoxy Molded
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
2W
Operating Temperature :
-55°C~150°C
REACH SVHC :
Unknown
Max Power Dissipation :
2W
Published :
Resistance :
51Ohm
Axial
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Lead Diameter :
800 µm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Size / Dimension :
0.180Diax0.449L 4.57mmx11.40mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated DC :
1kV
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
WN
Packing Method :
TR, 11 INCH
Diameter :
4.57mm
Datasheets
WNC51RFET
Ohmite WNC51RFET
Through Hole FIXED RESISTOR, 51Ohm, Wirewound,