WNAR75FET
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WNAR75FET
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
0.5W MINI MOLDE 0.75 OHM 1% NI
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Composition :
Wirewound
Packing Method :
TR, 11 INCH
Diameter :
2.54mm
Construction :
Epoxy Molded
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Coefficient :
±90ppm/°C
Voltage - Rated DC :
1kV
Pbfree Code :
yes
Weight :
215.995017mg
Tolerance :
±1%
Lead Diameter :
600 µm
Size / Dimension :
0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Power Dissipation :
500mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
Series :
WN
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
750mOhm
Feature :
Non-Inductive
Power Rating :
500mW
Datasheets
WNAR75FET
FIXED RESISTOR, 750mOhm, 0.5W 1/2W, Wirewound,