WL02JT5N6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WL02JT5N6
Manufacturer
Viking Tech
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 5.6NH 760MA 83MOHM SMD
Manufacturer :
Viking Tech
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Package Length :
1.27 mm
Surface Mount :
yes
Q :
20
Viking Technology
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Inductance-Nom (L) :
0.0056 µH
Shielding :
Unshielded
Number of Terminals :
2
Technology :
Wirewound
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance (+ or -) :
5%
Package Width :
0.76 mm
Rated Current-Max :
0.76 A
Core Material :
Ceramic
Inductance :
5.6 nH
Reach Compliance Code :
Unknown
Product Depth (mm) :
0.76(mm)
Test Frequency :
250(MHz)
Number of Functions :
1
Material - Core :
Ceramic
Construction :
Chip
DC Resistance :
0.083(ohm)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Tolerance :
±5%
Reference Standard :
AEC-Q200
Series :
WL
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Height (mm) :
0.61(mm)
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Case/Size Code :
DC Current :
760(mA)
Product Length (mm) :
1.27(mm)
Type :
Drum Core, Wirewound
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Features :
Ratings :
AEC-Q200
Current Rating (Amps) :
760 mA
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Size / Dimension :
0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Self Resonant Frequency :
4800(MHz)
Q @ Freq :
20 @ 250MHz
Failure Rate :
Not Required
ECCN Code :
EAR99
Shielded :
No
Package Height :
0.61 mm
DC Resistance (DCR) :
83mOhm Max
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Packaging :
Tape and Reel
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Rad Hardened :
No
Frequency - Self Resonant :
4.8GHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.61mm)
Military Standard :
Not Required
Case Size :
HTS Code :
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Packing Method :
TR
Product Status :
Active
Datasheets
WL02JT5N6
Viking Tech WL02JT5N6
WL02JT5N6 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Viking Tech stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD