WHD10RFET
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WHD10RFET
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10 OHM 1% 3W AXIAL
Stock
481
In Stock :
481
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Composition :
Wirewound
Surface Mount :
No
Diameter :
5.5mm
Max Power Dissipation :
3W
Published :
2014
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tolerance :
±1%
Series :
WH
REACH SVHC :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Axial
Additional Feature :
PRECISION
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Number of Terminations :
2
Resistance :
10Ohm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Power Rating :
3W
Size / Dimension :
0.217Diax0.533L 5.50mmx13.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Weight :
1.160006g
Lead Diameter :
800 µm
Packing Method :
TR, 11 INCH
Datasheets
WHD10RFET
Ohmite WHD10RFET
FIXED RESISTOR, 10Ohm, Wirewound,