WF12P39R0FTL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WF12P39R0FTL
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 39 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance Tolerance :
± 1%
Product Status :
Active
Resistor Type :
High Power
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Composition :
Thick Film
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
Product Length :
3.1mm
Product Width :
1.6mm
Features :
Flame Retardant Coating, Safety
Voltage Rating :
200V
Resistance :
39 Ohms
Series :
WFxxP
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Qualification :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Ratings :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Datasheets
WF12P39R0FTL
Walsin Technology WF12P39R0FTL
High Power WFxxP Series, Thick Film, 39 Ohms, 0.5W, 1/2W, ±1%, -55°C ~ 155°C