WF08P1503FTL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WF08P1503FTL
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 150K OHM 1% 1/4W 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Qualification :
Ratings :
Package :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Additional Feature :
HIGH PRECISION, LASER TRIMMABLE, RATED AC VOLTAGE (V): 150
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
WFxxP
Features :
Pbfree Code :
yes
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated Temperature :
70 °C
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
150 kOhms
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Surface Mount :
yes
Number of Terminals :
2
Working Voltage :
150 V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Reach Compliance Code :
Compliant
Resistance Tolerance :
± 1%
Size Code :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Product Width :
1.25mm
Walsin Technology Corporation
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Product Length :
2mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Product Status :
Active
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Composition :
Thick Film
Voltage Rating :
150V
Resistor Type :
High Power
Datasheets
WF08P1503FTL
Walsin Technology WF08P1503FTL
High Power SURFACE MOUNT, WFxxP Series, Thick Film, 150 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C