WF04H1401BTL
Mfr.Part #
WF04H1401BTL
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.4K OHM 0.01% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Working Voltage :
50 V
Package Length :
1 mm
Subcategory :
Fixed Resistors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Additional Feature :
HIGH PRECISION; LASER TRIMMABLE; RATED AC VOLTAGE(V): 50
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Number of Terminations :
2
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Resistance :
1.4 kOhms
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Technology :
METAL GLAZE/THICK FILM
Tolerance :
±0.1%
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
JESD-609 Code :
e3
Package Width :
0.5 mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.0625 W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
Chip
Features :
Package Height :
0.35 mm
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Rated Temperature :
70 °C
Number of Terminals :
2
Ratings :
Supplier Device Package :
Failure Rate :
Composition :
Thick Film
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Status :
Active
Size Code :
Pbfree Code :
yes
Series :
WFxxH
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Walsin Technology Corporation
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
WF04H1401BTL
Walsin Technology WF04H1401BTL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WFxxH Series, Thick Film, 1.4 kOhms, 0.063W, 1/16W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C