WDRR1A10A0A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WDRR1A10A0A
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description
SWITCH WIRELESS RF DIN RAIL
Manufacturer :
Product Category :
RF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units
Logic Function :
Receiver
Published :
Applications :
Industrial
Mount :
DIN Rail
Voltage - Supply :
10V~28V
Operating Supply Voltage :
28V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Modulation or Protocol :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Frequency :
2.4GHz
Factory Lead Time :
6 Weeks
Min Operating Temperature :
-20°C
Series :
WDRR
Interface :
Screw Terminals
Function :
Receiver
Datasheets
WDRR1A10A0A
WDRR Series Receiver 2.4GHz Screw Terminals 802.15.4 28V
WDRR1A10A0A Overview
This RF transmitter and receiver is included into the WDRR series.Improved efficiency can be ensured when the supply voltage of 10V~28V is provided.The wireless RF transmitter has Industrial applications.The maximum operating temperature of 85°C°C allows for RF Transmitter operation.To maintain reliability, it functions at a minimum working temperature of -20°C degrees Celsius.For maximum efficiency, the supply voltage of wireless RF transmitter should be set to 28V.This RF transmitter and receiver is mounted in the way of DIN Rail.
WDRR1A10A0A Features
WDRR series
Minimum of -20°C°C