WCLA2012V1-121-R
Mfr.Part #
WCLA2012V1-121-R
Description
FIXED IND 120NH 400MA 510MOHM SM
Stock
562
In Stock :
562
Fixed Inductors
Termination :
Standard
Wirewound
Termination Style :
SMD/SMT
Width :
1.7 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Height :
1.52 mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product :
RF Inductors
Material - Core :
Inductance :
120 nH
Package :
Digi-Reel?
Frequency - Self Resonant :
1.1GHz
Current - Saturation (Isat) :
Tolerance :
±5%
Diameter :
Saturation Current :
Mounting Style :
PCB Mount
Shielding :
Unshielded
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Height - Seated (Max) :
0.060" (1.52mm)
Features :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Q @ Freq :
45 @ 250MHz
Current Rating (Amps) :
400 mA
Size / Dimension :
0.091" L x 0.067" W (2.30mm x 1.70mm)
DC Resistance (DCR) :
510mOhm Max
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Core Type :
Wirewound
Length :
2.3 mm
Inductance Frequency - Test :
150 MHz
Supplier Device Package :
0805
Datasheets
WCLA2012V1-121-R
Eaton-Electronics Division WCLA2012V1-121-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD