W78L051A24FL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W78L051A24FL
Manufacturer
Nuvoton Technology Corporation
Package / Case
44-BQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44QFP
Manufacturer :
Nuvoton Technology Corporation
Product Category :
Microcontrollers
Frequency :
24MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.4V~5.5V
Pin Count :
44
Program Memory Type :
Flash
Published :
Terminal Position :
QUAD
ROM (words) :
RAM Size :
128 x 8
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Form :
Gull wing
Bit Size :
8
Memory Size :
4kB
Supply Current-Max :
20mA
Series :
W78
Oscillator Type :
Internal
Connectivity :
EBI/EMI, UART/USART
Core Size :
8-Bit
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Power Supplies :
2.5/5V
Program Memory Size :
4KB 4K x 8
Number of Terminations :
44
Package / Case :
44-BQFP
Mounting Type :
Surface Mount
RAM (bytes) :
128
Number of Pins :
Number of I/O :
36
Peripherals :
POR, WDT
Packaging :
Tray
Interface :
EBI/EMI, UART, USART
Terminal Pitch :
0.8mm