W5M1200J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W5M1200J
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES AX WW 120R 5W 5%
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Supplier Device Package :
Axial
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Height - Seated (Max) :
Composition :
Wirewound
Package / Case :
Power Rating :
5 W
Size / Dimension :
0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height :
Features :
Flame Retardant Coating, Safety
Width :
Series :
W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Maximum Operating Temperature :
+ 200 C
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Diameter :
6.5 mm
Package :
Tape and Box (TB)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Resistance :
120 Ohms
Length :
17.5 mm
Power (Watts) :
5W
Termination Style :
Datasheets
W5M1200J
120 Ohms, 5W, Wirewound,