W4B82-8PG-300
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W4B82-8PG-300
Manufacturer
Switchcraft / Conxall
Description
CONN RCPT MALE 8POS SOLDER CUP
Stock
27
In Stock :
27
Manufacturer :
Switchcraft / Conxall
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
1.95A 23A
Orientation :
Keyed
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating :
UL94 HB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Applications :
Lighting, Medical
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
Series :
Multi-Con-X®
Shell Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage - Rated :
300V
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
8 (6 + 2 Power)
Insert Material :
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~85°C