W3917B0100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W3917B0100
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
RF ANT 2.4GHZ/5.4GHZ FLAT PATCH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
RF Antennas
Mounting Type :
Adhesive
Frequency (Min) :
2400/4900(MHz)
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Operating Temperature Classification :
Industrial
Length :
42.6 mm
Product :
PCB Antennas
RoHS :
Details
Applications :
Bluetooth, Wi-Fi, Zigbee™
Frequency :
2500/5925(MHz)
Features :
Cable - 100mm
Operating Temperature (Max) :
85C
Polarization :
Linear
Operating Temperature :
-40 to 85 °C
Cable Type :
100 mm RF1.13
Frequency Range :
2.4GHz ~ 2.5GHz, 4.9GHz ~ 5.925GHz
Package :
Bulk
Mounting Style :
Adhesive Mount
Style :
I-Bar Flex
Series :
Power - Max :
2 W
Subcategory :
Antennas
Type :
FPC Antenna
Ingress Protection :
Termination :
U.FL (UMCC), IPEX MHF1
Impedance :
50(ohm)
Mounting :
Adhesive Mount
Antenna Gain :
4DBI
Pulse
Frequency Group :
Wide Band
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Cable Length :
100 mm
Return Loss :
Application :
Wireless Application, Cellular Application, ISM Application, IoT Devices, M2M
Number of Bands :
2
Height :
15.49 mm
Product Category :
Antennas
VSWR (Max) :
2
Width :
8.6 mm
Power Rating :
5 W
Product Type :
2.4GHz Antenna - 2.4GHz, 5GHz, Bluetooth, WiFi, WLAN, Zigbee
Height (Max) :
0.006 (0.15mm)
VSWR :
Frequency (Center/Band) :
2.4GHz, 5.4GHz
Brand :
Center Frequency :
2450 MHz, 5000 MHz
Maximum Input Power :
2000(mW)
Connector Type :
U.FL
Termination Style :
Connector
Antenna Type :
Flat Patch
Reach Compliance Code :
Compliant
RF Family/Standard :
802.15.4, Bluetooth, WiFi
Typical Antenna Gain :
2, 4 dBi
Maximum VSWR :
Rad Hardened :
No
Packaging :
Bag
Antenna Connector Type :
U.FL
Operating Temperature (Min) :
-40C
Gain :
4DBI
Datasheets
W3917B0100
Pulse Electronics W3917B0100
2 Bands Flat Patch Wide Band Adhesive U.FL (UMCC), IPEX MHF1 2.4GHz, 5.4GHz 4dBi Bag 0.006 (0.15mm) Bluetooth, Wi-Fi, Zigbee™