W3538B0045
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W3538B0045
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
STAND ALONE PWB ANTENNA
Stock
890
In Stock :
890
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
RF Antennas
Return Loss :
-3dB, -5dB
Packaging :
Tube
VSWR :
Antenna Type :
PCB Trace
Frequency Range :
824MHz ~ 960MHz, 1.71GHz ~ 1.99MHz, 1.92GHz ~ 2.17GHz
Number of Bands :
5
Package :
Box
Number of Voltages Monitored :
1
Pulse
Product Category :
Antennas
Brand :
Base Part Number :
LTC1235
Height (Max) :
0.028 (0.70mm)
Frequency (Center/Band) :
850MHz, 900MHz, 1.8GHz, 1.9GHz, 2.1GHz
Reset :
Active High/Active Low
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
RF Family/Standard :
Cellular, Navigation
Applications :
GPS, WCDMA
Frequency Group :
Wide Band
Package / Case :
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold :
4.65V
Output :
Open Drain, Open Drain
Subcategory :
Antennas
Mounting Type :
Through Hole
Reset Timeout :
140 ms Minimum
Features :
Cable - 45mm
Series :
RoHS :
Details
Gain :
0.78dBi, 1.73dBi, 1.84dBi
Supplier Device Package :
16-PDIP
Ingress Protection :
Product Status :
Active
Termination :
U.FL (UMCC), IPEX MHF1
Datasheets
W3538B0045
Introducing RF Antennas Pulse Electronics W3538B0045 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:LTC1235, Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA), Package / Case:16-DIP (0.300, 7.62mm), Type:Simple Reset/Power-On Reset, Output:Open Drain, Open Drain, Mounting Type:Through Hole, Gain:0.78dBi, 1.73dBi, 1.84dBi, W3538B0045 pinout, W3538B0045 datasheet PDF, W3538B0045 amp .Beyond RF Antennas Pulse Electronics W3538B0045 ,we also offer FXP831.07.0100C, FXP830.07.0100C, FXP830.24.0100B, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
5 Bands PCB Trace Wide Band Through Hole U.FL (UMCC), IPEX MHF1 850MHz, 900MHz, 1.8GHz, 1.9GHz, 2.1GHz 0.78dBi, 1.73dBi, 1.84dBi Tube 0.028 (0.70mm) GPS, WCDMA
W3538B0045 Overview
Being a type Simple Reset/Power-On Reset, RF Antenna has many applications.The Through Hole makes it ideal for general RF Antennas.The Antenna RF is from the -- line.Packaged in solid enclosures, this RF modulator has a Tube rating.Shipping overseas is convenient due to the RF ic's packing in 16-DIP (0.300, 7.62mm).