W25Q80BVSNSG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W25Q80BVSNSG
Manufacturer
Winbond Electronics Corporation
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC FLASH
Manufacturer :
Product Category :
Memory
Series :
SpiFlash®
Access Time :
6 ns
Technology :
FLASH - NOR
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Base Product Number :
W25Q80
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Interface :
SPI - Quad I/O
Product Status :
Obsolete
Clock Frequency :
104 MHz
IDEC
Memory Size :
8Mbit
Memory Organization :
1M x 8
Write Cycle Time - Word, Page :
50μs, 3ms
Package :
Tube
Memory Format :
Flash
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Voltage - Supply :
2.5V ~ 3.6V
Memory Type :
Non-Volatile
Supplier Device Package :
8-SOIC
Datasheets
W25Q80BVSNSG
Introducing Memory Winbond Electronics Corporation W25Q80BVSNSG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), W25Q80BVSNSG pinout, W25Q80BVSNSG datasheet PDF, W25Q80BVSNSG amp .Beyond Memory Winbond Electronics Corporation W25Q80BVSNSG ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
SpiFlash® Memory IC SpiFlash® Series
W25Q80BVSNSG Overview
In terms of its memory type, it can be classified as Non-Volatile. The case is embedded in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width). Memory size on the chip is 8Mbit. This device uses takes advantage of the FLASH format. The device's extended operating temperature range of -40°C ~ 125°C (TA) makes it ideal for many demanding applications. The device is capable of handling a supply voltage of 2.5V ~ 3.6V. The recommended mounting type for this device is Surface Mount. There is a clock frequency rotation of the memory within a 104 MHz range. SpiFlash® series memory devices play an important role in the applications they target.
W25Q80BVSNSG Features
Package / Case: 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
W25Q80BVSNSG Applications
There are a lot of Winbond
W25Q80BVSNSG Memory applications.
  • eSRAM
  • mainframes
  • multimedia computers
  • networking
  • personal computers
  • servers
  • supercomputers
  • telecommunications
  • workstations,
  • DVD disk buffer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    IC FLASH 2MBIT SPI 104MHZ 8SOIC
    IC FLASH 2MBIT SPI 104MHZ 8USON
    IC FLASH 8MBIT SPI 104MHZ 8SOIC
    IC FLASH 4MBIT SPI 104MHZ 8SOIC
    IC FLASH 8MBIT SPI 104MHZ 8USON