W21L0C-P14MCC0-620S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W21L0C-P14MCC0-620S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, R/A, SZ 1, S
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ODU USA
Shell Size - Insert :
1
Mounting Style :
CABLE
Termination Style :
Solder
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
14
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
Contact Gender :
Pin (Male)
Termination :
Solder Cup
Connector Type :
Plug, Male Pins
Package :
Bulk
Primary Material :
Metal
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Current Rating (Amps) :
4A
Voltage Rating :
300V
Contact Material :
Brass
Product Status :
Active
Orientation :
Shell Size :
1
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Current Rating :
4 A
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Mounting Feature :
Material Flammability Rating :
Number of Contacts :
14 Contact
Shell Size, MIL :
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Series :
ODU MINI-SNAP? L
Base Product Number :
W21L0C-P
IP Rating :
IP50
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Material :
Brass
Fastening Type :
Push-Pull
Color :
Silver
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Features :
Backshell, Strain Relief
Brand :
Subcategory :
Circular Connectors
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Cable Opening :
0.197" ~ 0.244" (5.00mm ~ 6.20mm)
Datasheets
W21L0C-P14MCC0-620S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 14 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
W21L0C-P14MCC0-620S Overview
W21L0C-P14MCC0-620S Features
ODU MINI-SNAP? L series
W21L0C-P14MCC0-620S Applications
There are a lot of ODU
W21L0C-P14MCC0-620S Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER