VY1392M59Y5UC6TV0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VY1392M59Y5UC6TV0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3900PF 760VAC Y5U RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination :
Radial
Ratings :
X1, Y1
Temperature Coefficient :
Y5U E
Package / Case :
Radial, Disc
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
3900pF
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.591Dia 15.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
760VAC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
Y5U
Applications :
Safety
Lead Pitch :
10mm
Series :
VY1
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height Seated (Max) :
0.748 19.00mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
VY1392M59Y5UC6TV0
Vishay VY1392M59Y5UC6TV0
VY1 3900pF 760VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.591Dia 15.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
VY1392M59Y5UC6TV0 Overview
Ceramic capacitor is 0.591Dia 15.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -40°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to Y5U E.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 10mm.
VY1392M59Y5UC6TV0 Features
a size/dimension of 0.591Dia 15.00mm