VY1102M31Y5UC6TL0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VY1102M31Y5UC6TL0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Applications :
Safety
Ratings :
X1, Y1
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Pitch :
10mm
Dielectric :
Y5U
Package / Case :
Radial, Disc
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-40°C
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Coefficient :
Y5U E
Voltage - Rated :
760VAC
Capacitance :
1000pF
Lead Style :
Straight
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Series :
VY1
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Termination :
Radial
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
VY1102M31Y5UC6TL0
Vishay VY1102M31Y5UC6TL0
VY1 1000pF 760VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc