VS-ST180C12C0
Mfr.Part #
VS-ST180C12C0
Package / Case
TO-200AB, A-PUK
Description
SCR 1.2KV 660A A-PUK
Package / Case :
TO-200AB, A-PUK
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Hold Current :
600mA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
Current - Off State (Max) :
30mA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
2
Current Rating :
350A
Radiation Hardening :
No
Published :
Current - Hold (Ih) (Max) :
600mA
Base Part Number :
ST180C*C
Circuit Type :
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
660A
RMS Current (Irms) :
660A
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.96V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
5000A 5230A
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
VS-ST180C12C0
Vishay VS-ST180C12C0
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.96V-On State (Vtm) (Max) 30mA-Current - Off State (Max) Bulk TO-200AB, A-PUK Chassis Mount
VS-ST180C12C0 Overview
As the RMS current measures the average strength, disregarding the direction, its RMS current (Irms) is 660A.The maximal repetitive reverse voltage (Vrrm) is the maximum voltage that a diode can sustain in reverse-bias mode.In electrical, electromagnetic, and electronic devices, the holding current (hypostatic) is the minimum current needed for an electronic or electrical device to remain on.
VS-ST180C12C0 Features
its RMS current (Irms) is 660A
its current can be 600mA