VS-10ETS12STRLPBF
Mfr.Part #
VS-10ETS12STRLPBF
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 10A TO263AB
Diodes - Rectifiers - Single
ECCN Code :
EAR99
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Terminations :
2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 1200V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.3kV
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-40°C
Diode Type :
Standard
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Forward Voltage :
1.1V
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Pbfree Code :
yes
Application :
HIGH VOLTAGE POWER
Number of Phases :
1
Diode Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
Average Rectified Current :
10A
Case Connection :
CATHODE
Forward Current :
10A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
3
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Peak Non-Repetitive Surge Current :
200A
Number of Elements :
1
Published :
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Peak Reverse Current :
50μA
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 10A
Terminal Position :
Single
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Element Configuration :
Common Anode
Reverse Voltage :
1.2kV
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Max Surge Current :
200A
Datasheets
VS-10ETS12STRLPBF
Vishay VS-10ETS12STRLPBF
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 10A -40°C~150°C 500μA @ 1200V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VS-10ETS12STRLPBF Overview
There is no reason to reverse the voltage at 1.2kV.Devices like this have an average rectified current of 10A volts.There is no limit to the forward current value.Surge current can reach maximum value 200A.On the data sheets, the peak reverse is indicated by the data chart as 50μA.
VS-10ETS12STRLPBF Features
an average rectified current of 10A volts
the peak reverse is 50μA
VS-10ETS12STRLPBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-10ETS12STRLPBF applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB