VS-10ETS08STRLPBF
Mfr.Part #
VS-10ETS08STRLPBF
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE GEN PURP 800V 10A TO263AB
Diodes - Rectifiers - Single
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
200A
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Number of Phases :
1
Case Connection :
CATHODE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
900V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 10A
Diode Type :
Standard
Width :
9.65mm
Package / Case :
Number of Elements :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Forward Voltage :
1.1V
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 800V
Number of Pins :
3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Element Material :
SILICON
Mount :
Surface Mount
Length :
10.67mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Non-Repetitive Surge Current :
200A
Application :
HIGH VOLTAGE POWER
Number of Terminations :
2
Published :
ECCN Code :
EAR99
Average Rectified Current :
10A
Terminal Form :
Gull wing
Element Configuration :
Common Anode
Pin Count :
3
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Forward Current :
10A
HTS Code :
Peak Reverse Current :
50μA
Contact Plating :
Tin
Max Reverse Voltage (DC) :
800V
Reverse Voltage :
800V
Max Surge Current :
200A
Min Operating Temperature :
-40°C
Height :
4.83mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Position :
Single
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
VS-10ETS08STRLPBF
Vishay VS-10ETS08STRLPBF
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 10A -40°C~150°C 500μA @ 800V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VS-10ETS08STRLPBF Overview
There is no reason to reverse the voltage at 800V.Devices like this have an average rectified current of 10A volts.There is no limit to the forward current value.Surge current can reach maximum value 200A.On the data sheets, the peak reverse is indicated by the data chart as 50μA.
VS-10ETS08STRLPBF Features
an average rectified current of 10A volts
the peak reverse is 50μA
VS-10ETS08STRLPBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-10ETS08STRLPBF applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB