VPT230-1090-B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VPT230-1090-B
Manufacturer
Triad Magnetics
Description
PWR XFMR TORO 250VA CHAS MT
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Transformers
Current - Output (Max) :
Parallel 2.18A Series 1.09A
Factory Lead Time :
15 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Center Tap :
No
Width :
54mm
Series :
Chassis Mount: World Series™
Weight :
4.9lbs 2.2kg
Power - Max :
250VA
Type :
Toroidal
Size / Dimension :
112.00mm Diax54.00mm W
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 115V Series 230V
Voltage - Isolation :
4000Vrms
Termination Style :
Wire Leads
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
250W
Voltage - Primary :
115V 230V
Height Seated (Max) :
58.0mm
Secondary Winding(s) :
Dual
Termination :
Wire Leads
Primary Winding(s) :
Dual
Mount :
Chassis Mount
Mounting Type :
Chassis Mount
Datasheets
VPT230-1090-B
Triad Magnetics VPT230-1090-B
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CMC 16MH 2.6A 2LN TH ESD
    CMC 2MH 7.5A 2LN TH ESD
    CMC 1MH 20A 2LN TH ESD
    CMC 2.4MH 17A 2LN TH ESD
    CMC 4MH 14.5A 2LN TH ESD
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V