VPS36-4800-B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VPS36-4800-B
Manufacturer
Triad Magnetics
Description
PWR XFMR LAMINATED 175VA CHAS MT
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Transformers
Voltage - Primary :
115V 230V
Max Power Dissipation :
175W
Voltage - Isolation :
4000Vrms
Size / Dimension :
79.50mm Lx71.37mm W
Mounting Type :
Chassis Mount
Weight :
5.5lbs 2.5kg
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 18V Series 36V
Height Seated (Max) :
95.25mm
Max Output Current :
4.8A
Current - Output (Max) :
Parallel 9.6A Series 4.8A
Series :
Chassis Mount: World Series™
Mount :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
15 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power - Max :
175VA
Type :
Laminated Core
Termination Style :
Solder, Quick Connect
Primary Winding(s) :
Dual
Published :
Center Tap :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Solder
Datasheets
VPS36-4800-B
Triad Magnetics VPS36-4800-B
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CMC 16MH 2.6A 2LN TH ESD
    CMC 2MH 7.5A 2LN TH ESD
    CMC 1MH 20A 2LN TH ESD
    CMC 2.4MH 17A 2LN TH ESD
    CMC 4MH 14.5A 2LN TH ESD
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V