VPS28-1500-B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VPS28-1500-B
Manufacturer
Triad Magnetics
Description
PWR XFMR LAMINATED 43VA CHAS MT
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Transformers
Published :
Max Output Current :
1.5A
Height Seated (Max) :
68.33mm
Termination Style :
Solder, Quick Connect
Current - Output (Max) :
Parallel 3A Series 1.5A
Length :
58.67mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Secondary Winding(s) :
Dual
Series :
Chassis Mount: World Series™
Center Tap :
No
Mount :
Chassis Mount
Termination :
Solder
Primary Winding(s) :
Dual
Max Power Dissipation :
43W
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 14V Series 28V
Voltage - Primary :
115V 230V
Weight :
1.6lbs 725.7g
Size / Dimension :
58.67mm Lx50.80mm W
Voltage - Isolation :
4000Vrms
Power - Max :
43VA
Mounting Type :
Chassis Mount
Width :
50.8mm
Type :
Laminated Core
Datasheets
VPS28-1500-B
Triad Magnetics VPS28-1500-B
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CMC 16MH 2.6A 2LN TH ESD
    CMC 2MH 7.5A 2LN TH ESD
    CMC 1MH 20A 2LN TH ESD
    CMC 2.4MH 17A 2LN TH ESD
    CMC 4MH 14.5A 2LN TH ESD
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V