VNQ810M13TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VNQ810M13TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC PWR DRIVER N-CHANNEL 1:1 28SO
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Max Output Current :
900mA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
36V
Width :
7.5mm
Ratio - Input:Output :
1:1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Supplies :
13V
Operating Supply Voltage :
41V
Number of Outputs :
4
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
28
Terminal Form :
Gull wing
Fault Protection :
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Input Type :
Non-Inverting
Nominal Supply Current :
12μA
Max Power Dissipation :
6.25W
Mount :
Surface Mount
Output Current :
900mA
Radiation Hardening :
No
Feature :
Auto Restart, Status Flag
Length :
17.9mm
Base Part Number :
VNQ810
Rds On (Typ) :
150m Ω (Max)
Voltage - Load :
5.5V~36V
Resistance :
150mOhm
Number of Pins :
28
Output Type :
N-Channel
Driver Number of Bits :
4
Current - Output (Max) :
700mA
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
Not Required
Height Seated (Max) :
2.65mm
Number of Functions :
2
Supply Voltage :
13V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Power Dissipation :
6.25W
Terminal Pitch :
1.27mm
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Built-in Protections :
TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL; UNDER VOLTAGE
Switch Type :
GENERAL PURPOSE
Output Configuration :
High Side
Pbfree Code :
yes
Interface :
On/Off
Pin Count :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Peak Current Limit-Nom :
0.9A