VNP49N04FI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VNP49N04FI
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
ISOWATT-220-3
Datasheet
Download
Description
IC PWR DRVR N-CH 1:1 ISOWATT220
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
JESD-609 Code :
e3
Switch Type :
GENERAL PURPOSE
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Continuous Drain Current (ID) :
49A
Input Characteristics :
Schmitt Trigger
Terminal Position :
Single
Packaging :
Tube
Drain to Source Resistance :
40mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rds On (Typ) :
40m Ω (Max)
Radiation Hardening :
No
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
Not Required
Drain to Source Breakdown Voltage :
42V
Number of Functions :
1
Voltage - Load :
33V Max
Power Dissipation :
125W
Output Current :
49A
Number of Terminations :
3
Turn Off Time :
24 μs
Feature :
Status Flag
Fault Protection :
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Max Power Dissipation :
125W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Type :
Non-Inverting
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Output Configuration :
Low Side
Voltage - Rated DC :
42V
ECCN Code :
EAR99
Output Polarity :
TRUE
Current Rating :
49A
Max Output Current :
28A
Base Part Number :
VNP49N
Interface :
On/Off
Built-in Protections :
TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL
Output Characteristics :
OPEN-DRAIN
Series :
OMNIFET™, VIPower™
Output Type :
N-Channel
Number of Outputs :
1
Pin Count :
3
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
220
Turn On Time :
3.8 μs
Output Peak Current Limit-Nom :
49A