VN5T016AH-E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VN5T016AH-E
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-252-7, DPak (6 Leads + Tab)
Datasheet
Download
Description
IC PWR DRIVER N-CHANNEL 1:1 HPAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Package Shape :
RECTANGULAR
Supplier Device Package :
HPAK
Pin Count :
6
Terminal Position :
Single
Switch Type :
GENERAL PURPOSE
Output Current Flow Direction :
SINK
Package :
Tube
Output Configuration :
High Side
JESD-30 Code :
R-PSSO-G6
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
Not Required
Voltage - Load :
8V ~ 36V
Seated Height-Max :
2.63 mm
Brand Name :
Length :
6.5 mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Series :
VIPower™
Fault Protection :
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Product Status :
Obsolete
Number of Terminals :
6
Surface Mount :
yes
Number of Outputs :
1
Built-in Protections :
TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL; UNDER VOLTAGE
Input Type :
Non-Inverting
Interface IC Type :
BUFFER OR INVERTER BASED PERIPHERAL DRIVER
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Interface :
On/Off
Terminal Form :
Gull wing
Reach Compliance Code :
Compliant
Current - Output (Max) :
60A
Width :
6.1 mm
Screening Level :
AEC-Q100
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
TO-252-7, DPak (6 Leads + Tab)
ECCN Code :
EAR99
Features :
Ratio - Input:Output :
1:1
Number of Functions :
1
Terminal Pitch :
0.85 mm
Rds On (Typ) :
16mOhm