VN5E025ASOTR-E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VN5E025ASOTR-E
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC PWR DRIVER N-CHANNEL 1:1 16SO
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Terminal Position :
Dual
Rds On (Typ) :
25m Ω
Output Configuration :
High Side
Switch Type :
GENERAL PURPOSE
Output Current per Channel :
43A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Qualification Status :
Not Qualified
Power Supplies :
8/28V
Driver Number of Bits :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
Not Required
Input Type :
Non-Inverting
Base Part Number :
VN5E025
Voltage - Load :
4.5V~28V
Number of Terminations :
16
Feature :
Auto Restart
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Interface :
On/Off
Lead Free :
Lead Free
Max Supply Current :
3mA
Number of Pins :
16
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
Gull wing
Max Output Current :
60A
Output Type :
N-Channel
Number of Outputs :
1
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 6 months ago)
Fault Protection :
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Resistance :
25mOhm
Series :
VIPower™
Ratio - Input:Output :
1:1
Mount :
Surface Mount
Datasheets
VN5E025ASOTR-E
Introducing Power Distribution Switches, Load Drivers STMicroelectronics VN5E025ASOTR-E from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~150°C TJ, Base Part Number:VN5E025, Number of Terminations:16, Number of Pins:16, Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), VN5E025ASOTR-E pinout, VN5E025ASOTR-E datasheet PDF, VN5E025ASOTR-E amp .Beyond Power Distribution Switches, Load Drivers STMicroelectronics VN5E025ASOTR-E ,we also offer AP22966DC8-7, AP22800HB-7, AP22653W6-7, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.