VM2175000000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VM2175000000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Screw Size :
M2.5
Pitch :
0.197 5.00mm
Wire Gauge or Range - AWG :
12-22 AWG
Number of Levels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire Strip Length :
8-9mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
Plug, Female Sockets
Plug Wire Entry :
180°
Number of Positions :
21
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Style :
Screw - Pressure Clip
Series :
VM
Housing Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Color :
Black
Contact Material :
Copper
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Mating Finish :
Tin
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - UL :
300V
Wire Gauge or Range - mm² :
0.34-2.5mm2
Feature :
Retention Latches (Non-Wire Side)
Current - UL :
20A
Insulation Height :
0.591 15.00mm
Datasheets
VM2175000000G
Bulk 0.197 5.00mm Black 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets VM Thermoplastic Tin Copper
VM2175000000G Overview
VM2175000000G Features
VM series
VM2175000000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
VM2175000000G Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM