VM1855030000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VM1855030000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Contact Mating Finish :
Tin
Feature :
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Packaging :
Bulk
Wire Strip Length :
6-7mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Copper
Termination Style :
Screw - Pressure Clip
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - UL :
300V
Wire Gauge or Range - mm² :
0.34-2.5mm2
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Wire Gauge or Range - AWG :
12-22 AWG
Number of Positions :
18
Screw Size :
M2.5
Series :
VM
Type :
Plug, Female Sockets
Color :
Black
Number of Levels :
1
Insulation Height :
0.587 14.91mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Plug Wire Entry :
180°
Pitch :
0.200 5.08mm
Current - UL :
20A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Thermoplastic
Datasheets
VM1855030000G
Bulk 0.200 5.08mm Black 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets VM Thermoplastic Tin Copper
VM1855030000G Overview
VM1855030000G Features
VM series
VM1855030000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
VM1855030000G Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM