VM1575000000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VM1575000000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Pitch :
0.197 5.00mm
Current - UL :
20A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Screw Size :
M2.5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Strip Length :
8-9mm
Number of Levels :
1
Insulation Height :
0.591 15.00mm
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Termination Style :
Screw - Pressure Clip
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Positions :
15
Wire Gauge or Range - AWG :
12-22 AWG
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Type :
Plug, Female Sockets
Housing Material :
Thermoplastic
Series :
VM
Wire Gauge or Range - mm² :
0.34-2.5mm2
Feature :
Retention Latches (Non-Wire Side)
Plug Wire Entry :
180°
Contact Material :
Copper
Contact Mating Finish :
Tin
Voltage - UL :
300V
Color :
Black
Packaging :
Bulk
Datasheets
VM1575000000G
Bulk 0.197 5.00mm Black 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets VM Thermoplastic Tin Copper
VM1575000000G Overview
VM1575000000G Features
VM series
VM1575000000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
VM1575000000G Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM