VM14A5830000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VM14A5830000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 7.5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Screw Size :
M2.5
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination Style :
Screw - Pressure Clip
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
14
Contact Mating Finish :
Tin
Feature :
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Contact Material :
Copper
Insulation Height :
0.587 14.91mm
Current - UL :
20A
Wire Strip Length :
6-7mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Housing Material :
Thermoplastic
Series :
VM
Wire Gauge or Range - AWG :
12-22 AWG
Type :
Plug, Female Sockets
Plug Wire Entry :
180°
Number of Levels :
1
Voltage - UL :
300V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Pitch :
0.295 7.50mm
Wire Gauge or Range - mm² :
0.34-2.5mm2
Color :
Gray
Datasheets
VM14A5830000G
Bulk 0.295 7.50mm Gray 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets VM Thermoplastic Tin Copper
VM14A5830000G Overview
VM14A5830000G Features
VM series
VM14A5830000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
VM14A5830000G Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM