VM0905530000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VM0905530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 7.62MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Contact Mating Finish :
Tin
Pitch :
0.300 7.62mm
Plug Wire Entry :
180°
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire Gauge or Range - AWG :
12-22 AWG
Color :
Green
Packaging :
Bulk
Current - UL :
20A
Wire Strip Length :
8-9mm
Contact Material :
Copper
Type :
Plug, Female Sockets
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Housing Material :
Thermoplastic
Termination Style :
Screw - Pressure Clip
Insulation Height :
0.587 14.91mm
Feature :
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
9
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Screw Size :
M2.5
Series :
VM
Number of Levels :
1
Voltage - UL :
300V
Datasheets
VM0905530000G
Bulk 0.300 7.62mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets VM Thermoplastic Tin Copper
VM0905530000G Overview
VM0905530000G Features
VM series
VM0905530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
VM0905530000G Terminal Blocks applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM